Rubriky
Informace

Přišel Vám dopis s přihlašovacími údaji k datové schránce. Jak postupovat?

Ministerstvo vnitra od ledna rozesílá dopisy obsahující přístupová hesla k nově vytvořeným datovým schránkám. Resort počítá s tím, že denně obešle na 50 tis. nových držitelů datových schránek, celkem od ledna do března vypraví na 2 mil. dopisů s přístupovými údaji.

Povinnost nově komunikovat se státem prostřednictvím datové schránky mají fyzické podnikající osoby – živnostníci a další osoby samostatně výdělečně činné, tedy i OSVČ bez identifikačního čísla a dále i právnické osoby, které doposud datovou schránku neměli zřízenou. Povinnost platí i pro ty, kteří mají živnost pozastavenou.

Co dělat s doporučeným dopisem

Když dorazí domů nebo na poštu doporučený dopis se žlutým pruhem, najdou v něm podnikatelé heslo do nově zřízené datové schránky. Lidé, kteří už mají datovou schránku jako fyzická osoba, obdrží přístupové údaje pro „podnikatelskou datovku“ do své původní datové schránky.

Postup pro přihlášení:

  • do prohlížeče na internetu zadejte adresu: www.mojedatovaschranka.cz,
  • vyberte způsob přihlášení jménem a heslem v panelu na pravé straně,
  • do kolonek na další stránce zadejte údaje, které jste dostali v dopise, a klikněte na Přihlásit se,
  • při prvním přihlášení si musíte změnit heslo, následně se dostanete do datové schránky, kde naleznete základní informace k Vaší datové schránce,
  • následně je vhodné si v Nastavení vyplnit notifikační e-mail, na který Vám budou bezplatně doručována oznámení o každé nové datové zprávě. Pro aktivaci upozornění je nutné zadat kód, který mezitím obdržíte na zadaný e-mail.

Pozor! Datová schránka, která byla zřízena automaticky, začne fungovat i bez Vašeho přihlášení, a to po 15 dnech od doručení dopisu s přístupovými údaji, nebo od vrácení dopisu odesílateli, když si dopis nepřevezmete a v úložní době na poště nevyzvednete. Po jejím zřízení Vám budou úřady posílat dokumenty již jen do datové schránky, a to včetně např. pokut za špatné parkování apod.

Nezapomeňte také, že prvotní heslo je třeba při prvním přihlášení změnit. Heslo je doporučené měnit každých 90 dní. Pokud si nepřejete měnit heslo každých 90 dní, je třeba si nastavit neomezenou platnost hesla v Nastavení datové schránky.

Jak se přihlásit do datové schránky přes mobil?

Bezpečné a jednoduché přihlašování do Datových schránek umožňuje aplikace Mobilní klíč eGovernmentu, kterou si lze na Vašem chytrém telefonu (smartphone) jednoduše spárovat s Vaší datovou schránkou v Nastavení datové schránky.

Místo složitého vyplňování přihlašovacího jména a hesla pro přístup k Vaší datové schránce si tak stačí nainstalovat do mobilního telefonu nebo tabletu aplikaci Mobilní klíč eGovernmentu a přihlašování bude otázka několika ťuknutí na displeji mobilního telefonu.

Pokud spravujete více datových schránek, můžete si Mobilní klíč připojit ke všem – po potvrzení přihlášení Vám pak přihlašovací stránka nabídne výběr z připojených schránek.

Uvítali byste další tipy a triky na používání datové schránky? Stáhněte si zdarma příručku, kterou vypracovala pro OSVČ Hospodářská komora České republiky.

Ke stažení příručka na datové schránky